راهنما‌ی سفر

راهنمای بازدید از تالاب

در حاشیه جنوبی دریاچه ارومیه و جنوب شرقی استان آذربایجان غربی سرزمینی حاصلخیز قرار دارد که هزاران سال است محل زندگی و فرمانروایی اقوام مختلف بوده است. شهر میاندوآب (قوشچای) یکی از شهرهای حاصلخیز و جلگه ای آذربایجان غربی است که به داشتن آب وهوایی معتدل و بسیار مطلوب شهره است، آنچنان که پایتخت زمستانی ایلخانیان بوده است.

چه زمانی برای سفر به تالاب و بازدید از آن مناسب است؟

تالاب نوروزلو در جنوب دریاچه ارومیه و در یکی از حاصلخیزترین دشت‌های ایران قرار گرفته است. این تالاب با تابستان‌های نسبتا گرم و زمستان های نسبتا سرد، از آب و هوای متغیری در فصول مختلف برخوردار است. لذا بهترین زمان سفر به آنجا را می توان فصل بهار و اوایل تابستان در نظر گرفت. هفته‌های ابتدایی پاییز هم که هنوز از سرمای هوا خبری نیست اما از گرمای تابستان کاسته شده، زمان مناسبی برای سفر به این تالاب زیبا است.

برنامه سفر یک روزه به تالاب

در یک برنامه یک روزه می‌تواند زمانی در حدود ۴ ساعت را برای گذراندن در تالاب و حاشیه آن در نظر گرفت. این زمان صرف بازدید از تالاب و مناظر آن، پرنده‌نگری، صرف غذا و صرف زمانی در روستاهای حاشیه خواهد گذشت. توجه داشته باشید با توجه حفاظتی بودن تالاب در اطراف آن در حال حاضر امکانات مناسبی برای گردشگران و طبیعت‌گردان وجود ندارد و در سفر به تالاب تجهیزات کامل همراه شما باشد. اگر سفر شما در یک روز بهاری به تالاب انجام می‌شود، می‌توانید با کمی برنامه‌ریزی منسجم‌تر بازدید از شهر میاندوآب و اماکن تاریخی و دیدنی این شهر را نیز در لیست برنامه‌های خود داشته باشید.

برنامه شب‌مانی در منطقه

در منطقه محافظت شده تالاب نوروزلو هیچگونه تاسیساتی بنا نشده است. از این رو اگر قصد برپایی کمپ و شب مانی در منطقه را داشته باشید کار آسانی در پیش رو نخواهید داشت و می بایست تجهیزات کامل به همراه داشته باشید. در روستاهای منطقه هم جایی برای اقامت وجود ندارد و معمولا افراد محلی اتاق یا خانه به مسافران اجاره نمی دهند مگر در صورتی که از قبل هماهنگی‌های لازم با آنها انجام شده باشد. می‌توان برای اقامت از هتل شهر میاندوآب به نام هتل برنجیان استفاده کرد که هتلی دو ستاره با امکانات اقامتی به نسبت مناسبی است.

مسیرهای دسترسی به تالاب نوروزلو

از میدان قوشاچای شهر میاندوآب که به سمت شاهین دژ حرکت کنید، تا روستای آیدیشه که چسبیده به تالاب می باشد حدود ۱۹ کیلومتر راه است که چیزی حدود ۲۰ دقیقه طول می کشد. از این روستا می توانید بازدید از تالاب را از قسمت شمال شرقی آن شروع کنید. اگر هم بخواهید از جنوب تالاب شروع به گردشگری کنید در این صورت تا تالاب نوروزلو مسیری به طول حدودی ۱۹ کیلومتر است که زمانی در حدود ۲۸ دقیقه را شامل می‌شود. البته برای استفاده از این مسیر می بایست از جاده ای خاکی که از میان مزارع زیبا می گذرد عبور کنید. نرسیده به تاج سد توقف کنید و بقیه مسیر را پیاده طی کنید.با جستجوی عنوان «تالاب نوروزلو» در برنامه‌های نقشه‌ در موبایل به راحتی می‌توانید به محل یا لوکیشن تالاب دسترسی داشته و زمان مورد نیاز و مسیر را از آن استخراج کنید. 

افراد مطلع محلی

در اطراف تالاب نوروزلو ۶ روستا وجود دارد که با مردمی خونگرم و میهمان نواز می توانند راهنمایان خوبی برای شما در سفر طبیعت گردی تان به تالاب نوروزلو باشند.

فرد یا گروه محلی : ابراهیم خیری صمد محرمی
خدمات : خدمات غذای محلی، اسکان .راهنمای گردشگری، حمل و نقل در تالاب
تلفن : 09143808471