جاذبه های طبیعی

جاذبه های طبیعی

محیط‌های طبیعی بخصوص تالاب‌ها جنبه‌های مختلف و متعددی برای جذب علاقمندان دارند. تالاب نوروزلو نیز از این قاعده مستثنی نیست، در این تالاب شما شاهد مناظر طبیعی شگفت‌انگیزی بسته به فصل سال خواهید بود. به همان اندازه که فصل بهار این تالاب دلربا و فریبنده است، می‌توان از یک فصل پاییز هزار رنگ با انبوهی از نیزارها که بعضا دیواره‌ای را در حاشیه آب به وجود می آورند، لذت برد. جریان آب مستمر و با حجم زیاد می‌تواند، چشم‌اندازی ایده‌آل به وجود آورده که می‌تواند فضای مطبوعی را برای گذراندن یک روز تعطیل فراهم کند. در فصل بهار و تابستان محدوده تالاب سرسبز و پوشیده از پوشش گیاهی جنگلی، نیزاری، جگنزاری و چمنزار است. پرندگان متعددی در این فصول چشم انداز زیبایی به آن می بخشند. و در پاییز قسمت‌های چمنزار به رنگ زرد در می آیند و در فصل زمستان تالاب غالبا پوشیده از یخ می شود.

پوشش گیاهی

قرارگیری تالاب نوروزلو در میان دشت میاندوآب و وجود اراضی حاصل خیز و خاک های مرغوب باعث شده تالاب در بین اراضی کشاورزی محدود شود. مساحت تالاب پوشیده از پوشش گیاهی و درختان است. در نزدیکی تاج سد نوروزلو بخش های تقریبا وسیعی از پوشش نیزار و جگنراز خودنمایی می کند.به طور کلی دارا بودن شرایط تالابی باعث شده تنوعی از گونه های گیاهی و جانوری در تالاب نوروزلو شاهد باشیم. غالب پوشش گیاهی منطقه حفاظت شده تالاب نوروزلو از نوع جنگلی درختان گز، جگنزار و نیزار می باشد. بعضی از گونه هایی مانند درخت بید، نوعی پیچک، درخت سنجد و صنوبر در منطقه به وفور مشاهده می شود. از سایر گونه ها مانند درخت توت، عرعر، چنار و غیره به صورت نادر در منطقه پراکنده هستند. همچنین سایر گونه های آبزی و کنار آبزی، بوته ای، علوفه ای، مرتعی و غیره به وفور دیده می شوند.

جانوران

تالاب نوروزلو زیستگاه گونه‌های متنوع جانوری شامل پستانداران، خزندگان، پرندگان آبزی و کنار آبزی، خشکی زی، ماهی و دوزیستان است که در کنار پوشش گیاهی مناسب باعث شده است زنجیره غذایی کاملی در تالاب به وجود بیاید. از این رو میزبانی تالاب از انواع پرندگان کمیاب و حتی در معرض انقراض اهمیت زیست محیطی این تالاب را دو چندان کرده است.


پستانداران موجود در منطقه شامل گراز، گرگ، شغال، روباه، خرگوش، سگ آبی (شنگ)، خارپشت اروپایی و انواع موشها می باشند

پرندگان تالاب نوروزلو را می توان به دو دسته تقسیم کرد:
پرندگان آبزی و کنار آبزی: این گروه از پرندگان از نظر تغذیه و زاد‌آوری وابستگی بسیاری به منابع آبی دارند و با محیط‌های آبی سازگارند. از این گروه از پرندگان در تالاب نوروزلو گونه های مختلفی دیده می شوند از قبیل انواع غاز، انواع اردک، قو، پلیکان، انواع حواصیل، انواع اگرت، بوتیمار، گارچرانک، انواع کاکائی، آنقوت، کشیم، باکلان، چنگر، لک لک، پرستوی دریایی، آبچیلک، چوب پا، خروس کلی و ...

پرندگان خشکی زی: این گروه با این که در خارج از محیط‌های آبی و در مناطق خشکی برخوردار از سیمای طبیعی متنوع زندگی می‌کنند، ولی به نحو شگفت‌آوری به سوی آب جذب می‌شوند. یک چشمه یا جوی کوچک با کمترین بازده به دلیل داشتن مواد غذایی سرشار، شرایط مساعدی برای آشامیدن و نیز تغذیه بیشتر پرندگان این گروه فراهم می‌آورد. از جمله پرندگان خشکی زی که در تالاب نوروزلو مشاهده می شوند می توان به انواع پرندگان شکاری مانند عقاب، سنقر، دلیجه، شاهین، قرقی، جغد، شاه بوف سار گپه و .. اشاره کرد. همچنین پرندگان غیر شکاری مثل فاخته، کوکو، زاغی، کلاغ ابلق و سیاه، قمری، زنبورخوار، سبزه قبا، شانه بسر، سهره، سار، دم جنبانکف چکاوک، دارکوب، ماهی خورک و ... نیز در منطقه حفاظت شده تالاب نوروزلو زیست می کنند.

در تالاب نوروزلو انواع آبزیان و دوزیستان مانند انواع قورباغه، خرچنگ، نوعی صدف دو کفه ای و ماهیان شاخصی از جمله ماهی اسپله، کاهی کپور معمولی، ماهی سیم کپور، ماهی کپور سرگنده، ماهی کپور نقره ای، ماهی سفید رودخانه ای، سیاه ماهی، سس ماهی، ماهی آمور یا کپور علفخوار، ماهی خیاطه، ماهی بترلینگ یا مخرج لوله ای زندگی می کنند. در زیر به تعدادی از آنها اشاره می شود: